Dziennik Inwestora

Jak grać na giełdzie aby zarobić?

Fundusz emerytalny – emerytura pomostowa

Dziennik Inwestora » Emerytury pomostowe » Fundusz emerytalny – emerytura pomostowa
Tagi: emerytura pomostowa , emerytury , prawo do emerytury pomostowej , wczesniejsza emerytura , wczesniejsze emerytury
Polecamy Przesyłki Wielkogabarytowe Paletto.pl!

Fundusze emerytalne powstały w Polsce w wyniku reformy emerytalnej przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka w 1999 roku. Miała ona zmienić system gromadzenia kapitału dla przyszłych emerytur. Przedtem środki były wpłacane jedynie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W praktyce, wpłacane środki były wypłacana na bieżąco na świadczenia należne obecnym emerytom, w ramach tzw. umowy międzypokoleniowej. Wprowadzenie Otwartych Funduszy Emerytalnych dzieliło obowiązkową składkę emerytalną na dwie części. Jedna z nich była wpłacana do ZUS przez pracodawcę i tam zostawała, natomiast druga zostawała przekazana do wybranego Otwartego Funduszy Emerytalnego. Początkowo, do OFE przekazywano składkę w wysokości 7,3% wynagrodzenia, jednak po zmianach w 2011 roku wartość ta jest znacznie mniejsza. Obecnie (2013) wynosi niecałe 3%.

Czy członkostwo w OFE wpływa na możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę?

Zasadniczo odpowiedź jest twierdzące, lecz nie w każdym przypadku. W polskim systemie emerytalnym istnieje coś takiego jak emerytura pomostowa . Przysługuje ona osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Co ciekawe, wykaz zawodów, którym według ZUS przysługuje emerytura pomostowa , jest dość szeroki. O świadczenie mogą ubiegać się m.in. rybacy, osoby wykonujące prace w podziemnych kanałach ściekowych, osoby wykonujące prace garbarskie przy obróbce mokrych skór, ale także tancerze.

Warunkiem jest, by tancerze zawodowi byli ubezpieczeni z tytułu działalności artystycznej. Jeżeli spełniają te warunki, mogą śmiało pytać w ZUS, czy nie przysługuje im czasem emerytura pomostowa . Ważnym czynnikiem przy wnioskach o tego typu świadczenie jest jednak wiek. Wynosi od co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W przypadku osób, których składki znajdowały się w Otwartym Funduszu Emerytalny, zostają one także wypłacane w ramach emerytury pomostowej, jednak przy liczenie wykorzystywany jest odpowiedni współczynnik.

Emerytura z dwóch źródeł.

Taki właśnie był pierwotny plan reformy emerytalnej, wprowadzonej w 1999 roku. Część składki emerytalnej miała trafiać do ZUS, natomiast reszta do OFE. OFE z kolei miały należeć do sytemu kapitałowego. Składki miały być inwestowane i pomnażane. Co jakiś czas publikowane są rankingi, które obrazują, którym z pośród funduszy emerytalnych pomnażanie składek klientów idzie dobrze, a którym wręcz przeciwnie. Liderze rankingów pozostają głównie ci sami. Pierwsze emerytury z OFE wypłacono już w 2009 roku. Niestety, ze względu na krótki czas odkładania pieniędzy ich wysokość nie napawała dumą – było to ok. 200 złotych.

Obowiązkiem OFE jest dostarczanie danych odnośnie zgromadzonych składek. Informacja taka powinna być wysyłana co roku do osób będących członkami danego funduszu. W rocznym rozliczeniu musi znajdować się informacja o stopie zwrotu za ostatni rok, a także za ostatnie trzy lata. Dodatkowo, fundusze muszą informować o numerze rachunku oraz liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych. W informacji powinna także znajdować się historia wpływu składek przekazanych przez ZUS w ostatnim roku.

Jeśli interesuje Cię zarabianie przez internet , koniecznie zapoznaj się ze szkoleniem video Profit Sites Academy. Ma 110% gwarancję skuteczności.

Być może zainteresuje Cię też Content Marketing - najskuteczniejszy sposób promocji w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Ostatnio komentowane:

  1. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:46:29

  2. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:49:11

  3. domowakuchnia.com 2014-10-18 21:50:19

  4. sec news 2014-10-26 11:19:43

  5. www.dailycredit.pl 2014-11-14 12:30:53