Dziennik Inwestora

Jak grać na giełdzie aby zarobić?

Prawo do wcześniejszej emerytury – dla kogo?

Dziennik Inwestora » Emerytury pomostowe » Prawo do wcześniejszej emerytury – dla kogo?
Polecamy Przesyłki Wielkogabarytowe Paletto.pl!

Niewiele jest osób, które co rano wstają do pracy z entuzjazmem. Są zawody bardziej i mniej ciekawe, jednak po kilkunastu latach robienia dzień w dzień prawie tego samego wielu pracowników wznosi oczy do nieba i wzdycha „Oby tylko do emerytury”… Warto zadać sobie pytanie, kiedy faktycznie dana osoba będzie mogła przejść na świadczenie wypłacane z ZUS. Jako pierwsza nasuwa się odpowiedź „po ukończeniu 67 lat”. Jest to oczywiście informacja właściwa, jednak nie w każdym przypadku.

Kto może pracować krócej?

W ostatnim czasie coraz mniej zawodów utrzymuje prawo do wcześniejszej emerytury. Oczywiście, nie wszystkim się to podoba. Mieszkańcy Warszawy mają pewnie na ten temat niezbyt szczęśliwe wspomnienia, gdyż to przez ich miasto przelewała się fala protestujących, np. górników, walczących o utrzymanie swoich praw pracowniczych, w tym do wcześniejszej emerytury. Niektórym zawodom to się udało, innym nie. Zgodnie z obecnym prawodawstwem można przejść na emeryturę przed 67 rokiem życia, można w tym celu skorzystać z kilku możliwości.
Pierwszą z nich jest tzw. emerytura pomostowa. Mogą z niej skorzystać mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i kobiety w wieku powyżej 55 lat. Muszą jednak legitymować się stażem pracy w warunkach szczególnych, lub pracy o szczególnym charakterze. Wymagany okres bez względu na płeć to 15 lat. Różni się za to wymagany okres składkowy i nieskładkowy – 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet.

Szczególne warunki czy szczególny charakter?

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które pracowały właśnie w miejscach o takiej właśnie dość tajemniczej charakterystyce. Wg przepisów „praca w szczególnym charakterze” to zadania jakie wykonują m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, operatorzy dźwigów – tzw. żurawi, maszyniści, członkowie zespołów ratownictwa medycznego itp. Z kolei praca w szczególnych warunkach dotyczy m.in. rybaków morskich, osób pracujących fizycznie w kanałach ściekowych, a także tancerzy zawodowych. To jednak nie wszystkie możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Mundur daje przywileje

Innym rozwiązaniem niż emerytura pomostowa jest tzw. emerytury mundurowe. W zasadzie łatwo można domyślić się, jakich zawodów dotyczy. Są to przede wszystkim wojskowi i policjanci, ale także oficerowie ABW, BOR i innych służb. Jeszcze do niedawna emerytura mundurowa przysługiwała już po 15 latach pracy. Zmieniło się to jednak z początkiem 2013 roku. Obecnie wymagane jest już 25 lat pracy w służbach mundurowych. Dodatkowo, wprowadzono minimalny wiek, którego przekroczenie wymagana jest by otrzymywać uposażenia. Jeszcze niedawno liczył się sam staż pracy, teraz jednak należy mieć także ukończone 55 lat. Nadal jest to jednak znacząco mniej niż w przypadku klasycznych emerytur – praca w mundurze ma jednak swoją specyfikę, która powoduje m.in. wysoki poziom stresu. Emerytura mundurowa w najniższym wariancie, od razu po uzyskaniu uprawnień, wynosić będzie 60% wymiaru pensji za 25 lat służby. Można ją także podwyższyć – każdy kolejny rok pracy to świadczenie wyższe o 3 %.

Możesz nauczyć się jak zarabiać przez internet oglądając szkolenie video Profit Sites Academy. Skuteczność gwarantowana na 110%.

A może masz już swoją stronę? Mam złą wiadomość: 99,5% ruchu za który płacisz, może się marnować. Optymalizacja Konwersji pozwoli Ci powiększyć obroty zachowując taki sam poziom kosztów lub nawet obniżając koszty zdobywania ruchu na stronę.

1 komentarz

  1. sec news2014-10-26 11:19:43

    i jak zwykle standard: nie uwzględnia się w ogóle potrzeb osób pracujących inaczej niż na etat. Gdzie dane o odliczeniach podatkowych dla osób na kontrakcie, własnej działalności itd.?

Dodaj komentarz

Ostatnio komentowane:

  1. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:46:29

  2. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:49:11

  3. domowakuchnia.com 2014-10-18 21:50:19

  4. sec news 2014-10-26 11:19:43

  5. www.dailycredit.pl 2014-11-14 12:30:53