Dziennik Inwestora

Jak grać na giełdzie aby zarobić?

Wcześniejsza emerytura

Dziennik Inwestora » Emerytury pomostowe » Wcześniejsza emerytura
Tagi: emerytura , wczesniejsza emerytura , wczesniejsze emerytury
Polecamy Przesyłki Wielkogabarytowe Paletto.pl!

Wiek emerytalny został niedawno podwyższony do 67 roku życia, jednak nie dla wszystkich. W dalszym ciągu istnieje coś takiego jak wcześniejsza emerytura. Czym jest i jak z niej skorzystać?

Wcześniejsze emerytury i prawa do nich budzą kontrowersje od wielu lat. Wiele głosów jest słusznych, jednak sposób prowadzenia dyskusji wielokrotnie pozostawia dużo do życzenia. Trudno jest sobie wyobrazić 60-letniego górnika zjeżdżającego na dół kopalni, tudzież policjanta w tym samym wieku, który miałby uganiać się za przestępcami.

Można uznać, że warunki pracy w takich (lub kilku innych) zawodach pozwalają na przyznanie ludziom prawa do wcześniejszego niż dla ogółu zakończenia pracy zawodowej i przeniesienia się na świadczenia wypłacane przez ZUS.

Wcześniejsza emerytura – 2014 rok nieco zmienia

Trzeba także pamiętać, że np. nauczyciele przez wiele lat mieli zagwarantowane prawo do wcześniejszej emerytury – zwykle po 30 latach pracy. Postawmy się w sytuacji nauczyciela, który ma 50 lat. Do pracy w szkole został przyjęty po studiach, w wieku 25 lat, z nadzieją, że w wieku 55 lat będzie mógł przejść na emeryturę i zająć się wychowywaniem wnuków. Tymczasem po zmianie przepisów okazało się, że na emeryturę musi pracować 12 lat dłużej – do 67 roku życia. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść jedynie wtedy, jeżeli wymagany przez przepisy staż pracy osiągnęli przed końcem 2008 roku.

Praca na wcześniejszej emeryturze

„Dla mnie wcześniejsza emerytura okazała się strzałem w dziesiątkę. Mimo grubo ponad pięćdziesiątki na karku chciałem odejść z pracy, ale jednak pozostać aktywnym umysłowo. Poszedłem na jeden i drugi kurs komputerowy, co pozwoliło mi stworzyć własną stronę i na niej dorabiać do emerytury” – mówi Maciej z http://katalog-franczyz.pl/ .

Komu należy się wcześniejsza emerytura?

Wcześniejsze emerytury stały się dobrem coraz bardziej reglamentowanym. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są coraz większe problemy finansowe ZUS-u. O tym temacie można napisać szereg książek, powiedzmy tylko, że w Polsce robi się coraz więcej emerytów, a osób w wieku produkcyjnym, odprowadzających składki emerytalne (z których de facto wypłacane są świadczenia dla obecnych emerytów) jest coraz mniej.

W związku z tym nie można być zaskoczonym, że w celu ratowania sytuacji znaczna liczba zawodów została pozbawiona prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym fakcie.

Podniesienie wieku emerytalnego a wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jakoś świadczenie wypłacane przed terminem faktycznego uzyskania wieku emerytalnego jest niższa niż pełnoprawna emerytura. Co więcej, emerytury w Polsce także nie należą do wysokich, pomijając świadczenie otrzymywane np. przez osoby, które podczas pracy zawodowej były wysokiej rangi oficerami wojskowymi.

Czasem wcześniejsza emerytura jest jednak rozwiązaniem korzystnym, gdy np. drugi małżonek zarabia znacznie więcej, wówczas drugi może zrezygnować z pracy o skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, a korzystając z niej zająć się domem i często wnukami. Finansowo takie rozwiązanie nie jest idealne, aczkolwiek satysfakcja z wychowywania wnuków może przesłonić minusy ekonomiczne takiej sytuacji.

Tagi wpisu:

Jeśli interesuje Cię zarabianie przez internet , koniecznie zapoznaj się ze szkoleniem video Profit Sites Academy. Ma 110% gwarancję skuteczności.

Być może zainteresuje Cię też Content Marketing - najskuteczniejszy sposób promocji w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Ostatnio komentowane:

  1. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:46:29

  2. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:49:11

  3. domowakuchnia.com 2014-10-18 21:50:19

  4. sec news 2014-10-26 11:19:43

  5. www.dailycredit.pl 2014-11-14 12:30:53