Dziennik Inwestora

Jak grać na giełdzie aby zarobić?

Inwestowanie na giełdzie w spółki z wysoką dywidendą

Dziennik Inwestora » Jak grać na giełdzie » Inwestowanie na giełdzie w spółki z wysoką dywidendą

Większość osób zaczynających inwestowanie na giełdzie ma prostą zasadę: kupić tanie akcje i sprzedać je po wyższej cenie. To tzw. zysk kapitałowy, który nie różni się niczym od handlu. Alternatywą jest inwestowanie na giełdzie w spółki dające wysoką dywidendę. To sposób na inwestycje długoterminowe konkurencyjny do lokat i obligacji, a w dłuższej perspektywie daje nam akcje za darmo. Wystarczy powiedzieć, że w ten sposób inwestuje Warren Buffet, żeby wiedzieć, że coś jest na rzeczy. Jak to działa i ile można zarobić?

Inwestowanie na giełdzie w celu otrzymania dywidendy

Jeśli wybieramy inwestowanie na giełdzie w celu otrzymania dywidendy, zakładamy przetrzymywanie akcji przez dłuższy czas (co najmniej kilka lat) i pobieranie w tym czasie dywidendy. Ważnym parametrem jest parametr C/Z (cena/zysk), który polega po prostu na podzieleniu ceny akcji przez roczny zysk jaki osiągniemy otrzymując dywidendę.

Jeśli np. jedna akcja kosztuje 20 złotych i pozwala na otrzymanie dwóch złotych rocznie dywidendy, to C/Z wynosi 20/2 =10. Przy okazji parametr C/Z mówi nam po jakim czasie zwrócą się całe pieniądze jakie zainwestowaliśmy w akcje.

Jak inwestować na giełdzie jeśli zależy nam na dywidendzie?

Na GPW średnia wartość C/Z wynosi 11,2, a dla WIG20 C/Z = 8. Oznacza to, że przeciętna spółka notowana na GPW zwróci się nam w 11,2 roku, a spółka z WIG20 po ośmiu latach. W porównaniu do krajów zachodnich to niezły wynik – w USA i Europie wskaźnik cena/zysk wynosi zwykle ok. kilkunastu punktów.

Warto więc poszukać stabilnej spółki giełdowej, która rok do roku daje wysoką dywidendę, a aktualnie jej akcje są przecenione. Porównanie spółek notowanych na GPW ze światowymi indeksami wykazuje, że większość akcji jest u nas niedowartościowana, co może wskazywać na dobry moment do zakupów.

Warto tylko uważać na KGHM, którego zysk był rekordowy z powodu sprzedaży Polkomtela i znalezienia nowych złóż, co fałszuje wynik (C/Z KGHM-u to 2,5). Oznaczałoby to, że już po 2,5 roku dostaniemy swoje pieniądze z powrotem i nadal będziemy właścicielami akcji! To odpowiednik lokaty oprocentowanej na 40%. Oczywiście powtórzenie takiego wyniku raczej nie nastąpi.

Inwestowanie na giełdzie we wschodzące spółki

Można natomiast znaleźć małe spółki, które oferują wysoką dywidendę. Ponadto w przypadku niewielkich spółek inwestowanie na giełdzie może być pierwszym krokiem do przejęcia realnej kontroli nad decyzjami, które w nich zachodzą a nawet wpływania na wysokość dywidendy. Naprawdę warto się tym zainteresować, jeśli chcemy inwestować długoterminowo.

Tagi wpisu: