Dziennik Inwestora

Jak grać na giełdzie aby zarobić?

Emerytury mundurowe

Dziennik Inwestora » Emerytury pomostowe » Emerytury mundurowe
Tagi: emerytura , emerytura pomostowa , emerytury mundurowe
Polecamy Przesyłki Wielkogabarytowe Paletto.pl!

Służba w policji czy wojsku nie należy do łatwych i przyjemnych, jednak co roku żadna z tych służb nie narzeka na brak chętnych do pracy. Jednym z aspektów, który skłania młodych ludzi do wyboru właśnie takiej drogi zawodowej są emerytury mundurowe

Emerytury mundurowe są jednym z bardziej znanych przywilejów związanych z pracą m.in. w policji czy wojsku, a także innych służbach, jak Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biuro Ochrony Rządu itp. Jeszcze niedawno by z oficera stać się emerytem wystarczało 15 lat pracy w służbach i wówczas nawet w wieku około 35 lat można było zakończyć pracę i żyć z otrzymywanych świadczeń.

Emerytury mundurowe – zmiany w przepisach od 2013

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono jednak znaczne zmiany. Obecnie do otrzymywania świadczenia z ZUS potrzebne jest nie 15, a 25 lat pracy w służbach mundurowych. Wprowadzono także minimalny wiek, w jakim można stać się emerytem. Poprzednio liczył się tylko staż pracy, obecnie drugim warunkiem jest ukończenie 55 roku życia.

Wprowadzone zmiany mają kilka powodów. Po pierwsze, średnia oczekiwana długość życia w Polsce dla mężczyzn to ponad 70 lat, a dla kobiet około 80 lat. Wynika z tego, że osoba, która w wieku 35 lat odchodzi z wojska lub jednej z agencji rządowych przez co najmniej 35 lat będzie otrzymywać świadczenia z ZUS, bez wykonywania żadnej pracy.

Oczywiście, praca w policji i innych służbach mundurowych jest trudna i bardzo obciążająca zdrowie psychiczne i fizyczne, jednak w obecnej sytuacji finansowej Polski nie stać na utrzymywanie emerytów przez tak długi czas. Zwłaszcza, że bardzo wielu z nich cieszy się dobrym stanem zdrowia i często po odejściu z wojska czy innej służby podejmuje dalszą pracę zarobkową. To pewnie drugi argument, jaki mógł zaważyć o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń przy rozważaniu zmian w emeryturach dla mundurowych.

Ile trzeba mieć lat, aby ubiegać się o mundurówki?

Bardzo wielu dotychczasowych emerytów z wojska, policji czy BOR kończyło pracę w służbach państwowych w wieku ok. 40 lat i po kilku tygodniach bądź miesiącach odpoczynku decydowało się na ponowne podjęcie pracy, jednak już w innych firmach. Bogaci biznesmeni bardzo cenią sobie np. byłych oficerów BOR i z ochotą zatrudniają ich jako swoich kierowców bądź ochroniarzy.

Mniej prestiżowe, ale także mniej wymagające doskonałej kondycji fizycznej są stanowiska ochrony w galeriach handlowych, urzędach czy uczelniach, gdzie nierzadko można spotkań emerytowanych policjantów. Przy podjęciu dodatkowej pracy, osoba, która w rubryce dochodów może wpisać „emerytura mundurowa” musi pamiętać, że nie może zarobić zbyt dużo.

Praca podczas emerytury mundurowej

Jeżeli wynagrodzenie z nowej pracy nie przekracza 70% średniego wynagrodzenia, wówczas nie ma problemu, może otrzymywać oba świadczenia. Natomiast gdy wypłata z tytułu pracy stanowi 70-130% średniego wynagrodzenia, to w takim przypadku emerytura zostaje zmniejszona o kwotę, jaka przekracza określony limit (jednak nie więcej niż 25% emerytury). Dorabianie ponad 130% średniego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie emerytury mundurowej o 25%. Ustawa nakłada na emeryta obowiązek zgłoszenia w odpowiednim organie fakt podjęcia pracy oraz wysokość uzyskiwanego dochodu. Na podstawie uzyskanych informacji ZUS podejmuje decyzje o zmniejszeniu lub nie kwoty emerytury otrzymywanej przez byłego funkcjonariusza.

Każdy rok się opłaca – czy warto brać emerytury mundurowe?

Jak wspomniano wyżej, jeszcze niedawno można było przejść na emeryturę już po 15 latach pracy, jednak w takim przypadku otrzymywane świadczenie nie było zbyt wysokie- stanowiło tylko 40% ostatniej pensji. Każdy rok dodatkowej pracy powodował zwiększenie emerytury o dodatkowe 2,6%. Obecne zasady są już inne. Teraz emerytura mundurowa wynosić będzie 60% podstawy jej wymiaru za 25 lat służby. Oczywiście, w dalszym ciągu będzie można uzyskać wyższe świadczenie poprzez dłuższą pracę. Według obecnych zasad, każdy dodatkowy rok pracy podniesie emeryturę o 3%.

Tagi wpisu:

Jeśli interesuje Cię zarabianie przez internet , koniecznie zapoznaj się ze szkoleniem video Profit Sites Academy. Ma 110% gwarancję skuteczności.

Być może zainteresuje Cię też Content Marketing - najskuteczniejszy sposób promocji w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Ostatnio komentowane:

  1. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:46:29

  2. domowakuchnia.com 2014-10-18 17:49:11

  3. domowakuchnia.com 2014-10-18 21:50:19

  4. sec news 2014-10-26 11:19:43

  5. www.dailycredit.pl 2014-11-14 12:30:53